Wyoming Association of Professional Landmen

Our Patrons

1949

Frank Castleberry

Atlantic

1950

H.E. “Tommy” Thomson

Amerada

1951

Walter Wittlinger

Cities Service

1952

Ray Nemeck

Phillips

1953

Carroll R. Hocker

Seaboard

1954

J.L. “Jerry” Bishop

Skelly

1955

D.D. “Tod” White

Amerada

1956

L.A. Bal

Marathon

1957

Graham Stewart

Champlin

1958

Davis Scott

Sun

1959

Ralph Floyd

Shell

1960

Joe Cox

Superior

 

Joe Caskey

Sunray

1961

Larkin O’Heaqrn

Sinclair

 

Tom Pace

Atlantic

1962

M.S. “Pat” Pettersen

Marathon

1963

Arvid D. Ideen

Independent

1964

Derbert L. Scott

E.E. Brehm

1965

Ramond N. Joeckel

Shell

 

Stanley H. Spalding

Petroleum, Inc.

1966

Arch W. Deuel

Independent

1967

Richard L. Hodges

Chevron

1968

Eugene J. Wentworth

Superior

1969

M.A. Esterline

Mobil

 

Richard D. Wagner

Marathon

1970

John E. Norman

Continental Oil Co.

1971

William R. Wimbish

Gulf

1972

William J. Hollander

Mountain Minerals Co.

1973

Dale A. Ouimette

Alpha Exploration Inc.

1974

Robert J. Todd

Fred Goodstein Oil prop.

1975

John R. Groom, Jr.

Independent

1976

M.S. “Pat” Pettersen

Independent

1977

Frank W. Brown

Gulf

1978

Dawn L. Carpenter

Independent

1979

Tom N. Richardson

Gulf

1980

Ed Schmidt

Conley P. Smith

1981

W.W. “Bill” Groom

Champlin

1982

W.W. Strong

Union Oil Co. of California

1983

O.W. “Jamie” O’Leary

The Ellbogen Companies

1984

Bruce A. Studer

Burton Hawks, Inc.

1985

Gary G. Collums

Independent

1986

Michael T. Dever

Independent

1987

Thomas J. Walker

True Oil Company

1988

David E. Johnson

Union Oil Co. of California

1989

James F. Clark

Independent

1990

Warren G. “Rev” Morton

True Oil Company

1991

Kathleen K. Creager

True Oil Company

1992

Dana H. Deuel

Arch W. Deuel

1993

David W. Klym

Prenalta Corporation

1994

Jill A. Reed

Power Resources, Inc.

1995

D. Steven Degenfelder

Tyrex Oil Company

1996

Brice G. Carpenter

Carpenter & Sons, Inc.

1997

Thomas Boyd

AliBron, Ltd.

1998

Sharon “Sherry” Taylor

Bureau of Land Management

1999

Eileen Noonan

Independent

2000

Edward J. Slovacek

Devon Energy Production Co.

2001

Steve A. Tofte

Independent

2002

Ted Huss

TLC Land Services

2003

Vernon A. Johnson

Johnson, Grassel & Gorham

2004

Bob Dossett

Dossett & Dossett, Inc.

2005

Mike J. Coulter

Rock Well Petroleum (USA), Inc.

2006

Dennis D. Randleman

Devon Energy Corporation

2007

Craig D. Grassel

Pacer Energy, LLC

2008

Kathi Hanson

High Story Ventures

2009

Wayne L. Ransbottom

Independent

2010

Edie M. Hardy

Nerd Gas Company, LLC

2011

Daniel W. Barnes

Barnes Land & Energy Company

2012

Thomas E. Litman

Ur-Energy USA, Inc.

2013

Marc Randal Strahn

The Wolf Haven Corporation

2014

Boyd E. Nelson

True Oil LLC

2015

Kendra S. Quick

Peabody Energy

2016

Kevin Stowe

K2 Land Company

2017

Joseph Tessaro

Tessaro Energy Consultants, LLC

2018

David Carpenter

Pacer Energy, LLC


Cron Job Starts